ÜLSERATİF KOLİT

Ülseratif Kolit genel olarak kalın bağırsak (kolon) hastalığıdır. Kolonda yaygın iltihap ve ülser gelişmesi vardır. Ülseratif Kolit kolonun bir kısmını tutabileceği gibi tümünü de etkileyebilir.

Ülseratif Kolit hastalığında en sık yakınmalar:

Ülseratif Kolit tanısı gastroenteroloji uzmanı tarafından konulabilir. Şikayetleri olan hastalara mutlaka kolonoskopi yapılmalıdır. Kolonoskopi ile alınan parçanın sonucu muayene bulguları birleştirilerek rahatlıkla tanı konulabilir.

Ülseratif kolit ve Crohn hastalığı tedavisinde hangi ilaçlar kullanılır?

Ülseratif kolit ve Crohn hastalığı tedavisinde günden güne yeni ilaçlar geliştirilmektedir. Bu ilaçların nasıl ve ne zaman kullanılacağı iyi bir gastroenteroloji hekimi takibi ile mümkündür. Gecikmiş tedaviler ameliyat dahil bir sürü istenmeyen sonuca yol açabilir.

Ülseratif kolit ve Crohn hastalığı tedavisinde dışkı nakli (fekal transplantasyon)’nin yeri var mıdır? Bu sorunun cevabı kısmen evettir. Hasta bazında uygulanabilir. Ancak tam olarak olgunlaşmış bir tedavi yöntemi değildir.

Ülseratif kolit ve Crohn hastalığı tanısı, tedavisi ve takibinde iyi bir gastroenteroloji doktoru takibi ve zamanında tedavi zorunludur.

Daha fazla soru ve muayene için arayabilirsiniz (+90 532 333 37 73)