Kapsül Endoskopi Nedir? Nasıl Yapılır?

Kapsül Endoskopi Nedir?

Kapsül Endoskopi, yüksek teknoloji kaynaklı bir ürün olup sindirim sistemimizi görüntülemek amacıyla geliştirilmiştir. Kapsül şeklinde olduğundan bu ismi almıştır ve hap gibi yutulmaktadır. Kapsül Endoskopi çeşitli hastalıklar için kullanılan haplardan birazcık büyüktür ve bir ilaç gibi bir yudum su ile rahatlıkla yutulabilmektedir.

Kapsül Endoskopi Nasıl Yapılır?

Kapsül Endoskopi daha çok ince bağırsak görüntülenmesinde kullanılmaktadır. Üst sindirim sistemi dediğimiz yemek borusu, mide ve mide çıkışı endoskopi ile incelenmektedir. Tüm kalın bağırsak kolonoskopi ile incelenmektedir. Mide çıkışı ile kalın bağırsak arasında uzunluğu 5-6 metreyi bulabilen ince bağırsaklarımız vardır. Endoskopi ve kolonoskopi ile ince bağırsağı tamamen görüntülemek mümkün değildir. İşte burada kapsül endoskopi devreye girmektedir. Ağızdan yutulan kapsül endoskopi hapı yemek borusundan geçerek mideye oradan da ince bağırsağa geçiş yapıp görüntü almaktadır. Kapsül Endoskopi ince bağırsakta takriben 6-10 saat kalmakta ve daha sonra kalın bağırsağa düşüp makattan atılmaktadır. Kapsül Endoskopi mide ve kalın bağırsakta da görüntü almaktadır ancak bu organlar geniş organlar olduğundan kapsül yeterli ve kaliteli görüntü alamamaktadır. Kapsül Endoskopi çapı dar olan ince bağırsaklarda ideal bir görüntü sağlayarak ilerlemektedir. Alınan görüntüler hastanın çapraz çantasında bulunan bluetooth cihazına aktarılmakta ve işlem sonunda bu kayıtlar hekim tarafından izlenmekte ve rapor oluşturulmaktadır.

Kapsül Endoskopinin Hazırlığı Var mı?

Kapsül Endoskopi için işlemden önce bağırsak temizliği gerekmektedir. Hasta işlemden bir gün önce yarım gün bağırsak temizleyici ilaçlar ve bol su tüketmelidir. Kapsül Endoskopi anestezi gerektirmeyen basit bir işlemdir. Klinikte hastaya kapsül yutturulur, kayıt başlatılır ve hasta günlük işine devam eder. Kapsül Endoskopi öncesi hasta ve hekim ayrıntılı görüşmeli, muayene yapılmalı ve hasta hekime aldığı ilaçlar ve sahip olduğu tüm rahatsızlıklar konusunda bilgi vermelidir.

Kapsül Endoskopi Hangi Durumlarda Yapılır?

Kapsül Endoskopi ince bağırsak hastalıkları teşhisinde uygulanmaktadır. Bunlar ince bağırsak ülserleri-iltihabı, Crohn hastalığı, tümör tarama, kansızlık, gizli kan kayıpları gibi durumları kapsar.

Kapsül Endoskopinin Alternatifi Var mıdır?

Kapsül Endoskopinin birebir alternatifi yoktur. Ancak ince bağırsak için başka bir endoskopik görüntüleme daha vardır. Bu işlem double balon enteroskopi diye isimlendirilmektedir. Bu tetkikte hasta uyutulmakta, bir enteroskop (endoskop gibi bir hortum) ile ince bağırsak direkt görüntülenmektedir. Ancak anestezi gerektiren, uzun süren, riski ve zahmeti çok olan bir işlemdir. Kapsül Endoskopi daha uzuz, daha güvenilir ve daha kolay bir işlemdir.

Kapsül Endoskopinin Riskleri Nelerdir?

Kapsül Endoskopinin riskleri düşüktür. Ancak bağırsağında herhangi bir sebeple darlık-yapışıklık gelişen hastalarda kapsül takılıp kalabilir. Bu durumda bile teşhise yardımcı olup darlık veya hastalık konusunda fikir vermektedir. Kapsül takılı kaldığında genelde cerrahi yolla çıkarılmaktadır.

Sonuç olarak Kapsül Endoskopi kaliteli, güvenilir, hastalar için konforlu, hekimler için eşsiz bir görüntüleme aracıdır.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Whatsapp
Bize Whatsapp'tan yazın.