ERCP (Endoskopik Retrograd Pankreatiko Kolanjiografi)

ERCP (Endoskopik Retrograd Pankreatiko Kolanjiografi); Endoskopi yardımı ile safra kanalı ve pankreas kanalına hem tanı hem de tedavi amacıyla girişim yapılmasına olanak veren işlemdir. Daha basit anlatımla ağızdan girilen hortum (endoskopi cihazı-duodenoskop) ile ameliyatsız bir şekilde safra kanal taşlarının temizlenmesi işlemine ERCP denilebilir. Yani ERCP endoskopi gibi ağızdan yapılan bir işlemdir.

ERCP gastroenteroloji alanında uzmanlaşan hekimler tarafından, anestezi uzmanı eşliğinde, hasta tam uyutularak uygulanır. Hasta herhangi bir şey hissetmez.

Endoskopi ve kolonoskopiye oranla az da olsa riskli bir işlemdir. Dolayısıyla gerekip gerekmediği iyi düşünülmeli, gastroenteroloji kontrolü yapılmalı, ayrıntılı tetkik sonrası ERCP yapılmalıdır.

ERCP’nin genel uygulama alanları;

ERCP işlemi günü hasta hastaneye yatırılır. Gerekli hazırlık yapılır. İşlem günü genelde hasta serviste yatar (bazen ayaktan da ERCP yapılabilir), işlemden bir gün sonra ek bir sorun görülmemişse hasta taburcu edilir.

Her ne kadar ERCP’ye bağlı riskler az olsa da görülebilir. %1-3 oranında pankreas iltihabı, kanama ve delinme gibi sorunlar ile karşılaşılabilir. Ancak bunlar oluşursa da genelde tedavisi mümkündür.

ERCP’nin alternatifi var mıdır? Bu sorunun cevabı hayırdır. Safra kanalı taş ile tıkandığında sarılık, ağrı, iltihap ve ateş gibi çok hayati risklere yol açar. ERCP bu durumu ameliyatsız ve en düşük riskle tedavi etmektedir. ERCP yapılamayan durumlarda ameliyat seçeneği gündeme gelir ki bu çok riskli bir tedavi seçeneği olup en sona saklanmalıdır.

ERCP sonrası gastroenteroloji takibi devam edilmelidir. Şikayet olmadığında sorun tamamen bitmiş olarak kabul edilmemelidir. Konrollerde tahlil ve görüntüleme yapılmalıdır. Safra kanalına stent konulduğunda ise 3-6 ay içinde bu stentlerin çıkarılması için ilgili sağlık kuruluşuna mutlaka başvurulmalıdır. Safra kanal stentleri ömürlük değildir!

Daha fazla soru ve muayene için arayabilirsiniz (+90 532 333 37 73)

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Whatsapp
Bize Whatsapp'tan yazın.