MİDEYE BOTULİNUM TOKSİNİ ve MİDE BALONU UYGULAMA

Mideye botulinum toksini (BT) ve Mide Balonu kilo verme amaçlı endoskopi aracılığıyla yapılan uygulamalardır. Her iki uygulamada genel olarak kilo verme problemi olan hastalara uygulanan işlemlerdir.

Aşırı kilo veya obezite kilonun boyun karesine bölünmesi ile elde edilen rakamın değerlendirilmesi ile sınıflandırılmaktadır. Genel olarak kilo boyun karesini bölündüğünde çıkan değer;

Obezite-aşırı kilo günümüzde ciddi bir hastalık olarak kabul edilmektedir. Kalp, tansiyon ve şeker hastalığı gibi birçok hastalık ile ilişkilidir. Ciddiye alınmalı ve tedavi edilmelidir.

Tabiki obezitenin tedavisi çok yönlü hekim takibi gerektirir. BT ve balon uygulamaları bu hedefe ulaşmada yardımcı araçlar olarak düşünülebilir.

BT ve mide balonu uygulamaları bazen obez kategorisindeki bireylere kilo vermelerine yardımcı olmak, bazen de ileri obez olan bireylerde obezite ameliyatına hazırlık aşamasında ameliyat ve anestezi risklerini düşürmek amaçlı uygulanabilir (hasta biraz kilo versin ve ameliyata daha az riskle girsin diye).

BT ve mide balonu anestezi eşliğinde uygulanmaktadır. İşlem sırasında hasta hiçbir şey hissetmemektedir. Hastaya bağlı olarak az da olsa bazı riskler mevcuttur. Doktorunuz ile BT ve mide balonu yaptırmadan önce bu konuda bilgi almalısınız.

Mideye Botulinum Toksini Uygulama

BT, botulinum denen bir bakteriden elde edilen bir üründür. Genelde deri kırışıklıklarının azaltılmasında kozmetik amaçla kullanılmaktadır. Uygulandığında kısmi kas felci yaparak cildin daha pürüzsüz görünmesini sağlar. Bu düşünceden hareketle midenin kaslarında yapacağı kısmi paralizi-felç ile gıdaların mideden boşalması geciktirilerek daha uzun süre tokluk hissinin sağlanması, daha az yemek yenmesi ve neticede de kilo verme sağlanmış olur.

İşlemin hazırlığı normal endoskopide olduğu gibidir. 10-12 saatlik açlıktan sonra endoskopi ile girilerek midenin çıkış bölümüne çepeçevre daha öce hazırlanmış olan BT mide kas tabakasına enjekte edililir. İşlem belirli süre sonra tekrarlanabilir.

BT uygulama endoskopide olduğu güvenli bir işlemdir, bariz yan etkisi yoktur.

Kilo verme amaçlı BT uygulamanın faydaları konusunda bilimsel camiada farklı görüşler mevcuttur. Ancak hastanın isteği ve iradesi kilo verme yönünde olduğunda diyet ve egzersiz ile kombine edildiğinde çok faydalıdır. BT ile gelen midenin geç boşalması tokluk hisssinin daha uzun süre devam etmesini sağlamaktadır. Dolayısıyla gıda alımında azalmaya yol açan bu durum uygun diyet ve egzersiz ile yapıldığında kilo kaybı daha rahat olmaktadır.

Mide Balonu

Mide balonu, endoskopi ile mideye balon yerleştirilmesi, balonun sıvı ile şişirilmesi ve sıvı ile dolu balonun midede hem hacim hem de ağırlık etkisi ile tokluk hissi oluşturması prensibine dayanır.

Mide balonu sonrası hastada yemek yemiş gibi tokluk hissi oluşur. Ayrıca acıkma hissi geç oluşur. Bütün bunların sonucunda birey gün boyunca daha az gıda tüketmiş olur ve kilo vermiş olur. Mideye balon uygulaması mideye BT uygulamasında olduğu gibi diyet ve egzersiz ile yürütülmelidir.

Mide balonu endoskopide olduğu gibi narkoz altında takılır ve hasta hiçbir şey hissetmez. Genel olarak güvenli bir işlemdir.

Endoskopi ile uygulanan mide balonlarının haricinde yutularak uygulanan mide balon çeşitleri de vardır. Burada balon hastaya yutturulduktan sonra sıvı ile şişirilir. Genelde endoskopi ile kontrol gerektirir.

Mideye balon yerleştirildikten sonra mide balonu genelde 3-6 ay veya 1 yıl kalabilir. Bu süre boyunca hasta doktor takibinde kalmalıdır.

Mide balonları balonun midede kalma süresi, balon kalitesi ve ithal edildikleri ülkeye göre çok çeşitlidir. Bundan dolayı fiyatları da çok değişmektedir.

Mide balonu ve mideye BT uygulaması SGK tarafından ödenmemektedir.

Mide balonu ve mideye BT kilo vermeye yardımcıdır. Ancak bilinmelidir ki obezitenin tedavisi bütünüyle yaşam tarzı değişikliği gerektirir. Diyet ve egzersiz yapmadan sağlanan kilo azaltma işlemi uzun süreli olamaz. Dolayısıyla da ister ameliyat, isterse de endoskopik tedavilere (mideye balon veya BT uygulaması) diyet ve egzersiz ilave edilmediği (yaşam tarzını değiştirmediği) sürece KİLO VERME İŞLEMİ veya SAĞLIKLILIK HALİ kalıcı olamaz

Daha fazla soru ve muayene için arayabilirsiniz (+90 532 333 37 73)

Whatsapp
Bize Whatsapp'tan yazın.